BHP
Bursa Haber

Gazete Oku

By: Bursa Haber | May 14, 2018

Evde Aloe vera bitkisi nasıl yetiştirilir, nasıl çoğaltılır, nasıl kullanılır, fidesi nasıl dikilir, bakımı, dikimi, ekimi, aloe veranın çiçeği ve faydaları nedir. Zararları ve yan etkileri nelerdir. Sivilce, yanık tedavisi ve cilt bakımı için kullanımı nedir.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir
Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir

Aloe Vera Nedir

Aloe vera, yaraları iyileştirici özelliği ola jelli bir bitkidir. Jeli kanser tedavisi için doktor kontrolünde içilebilmektedir. Yan etkileride mevcuttur.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir

Satın aldığınız veya komşunuzdan çoğaltarak aldığınız, aloe verayı güneş ışınlarına maruz bırakmadan gün ışığını alacak şekilde büyütebilirsiniz. Toprağı, nem kaybettikçe sulayınız. Toprak kup kuru kalmamalıdır, çünkü bitkinin içerisindeki jelin büyük bir kısmı jeldir.

Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır

Bu bitki büyüdükçe dibinden yeni oğullar verecektir. Yeni bitkilerin 2-3 ay büyümesini beklemelisiniz. Büyüdükçe oğul aloe veraların kökleri oluşmaktadır. Aloe veranın kökleri, karışık değildir. Az sayıda ve kısa köklere sahiptir. Bu sebeple bir bıçak yardımıyla küçük aloe vera fidelerinin köklerini yavaş yavaş topraktan arındırın. Annesinden aloe vera fidelerini bıçakla keserek ayırın. Köklerin kopmaması için köklerin topraktan kurtulduğuna emin olun ve yavaş yavaş çıkarın. Az sayıdaki kökü zarar görürse dikim sırasında problem yaşayabilirsiniz. Yapraktan çoğaltma yapılamaz.

Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır
Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Kesilir

Bir bıçak yardımıyla aloe veranın yapraklarını kesebilirsiniz. Bir süre sonra bitki, kestiğiniz bölgedeki sulu jeli kendi içine çekerek ağzını kapatır ve kendini korumaya alır. Aloe vera yapraktan üretim bu sebeple yapılamaz.

Aloe Vera Jeli Nasıl Saklanır

Aloe vera bitkisini çoğaltarak sürekli taze jel kullanmanızı öneririz.

Aloe Vera Yaprakları Sarardı

Fazla sularsanız veya dipten çıkan fideler çok büyürse sararma ve yapraklarda incelme olabilir.

Aloe Vera Bitkisi Faydaları

Faydaları ise Aloe vera jeli, Auxin ve Gibberellins isimli iki hormonu içerir. Bu iki hormon, cilt iltihaplanmasını azaltır yaraları iyileştirir ve iltihabı önler. Aloe vera'daki Giberellin, yeni hücrelerin büyümesini uyaran bir büyüme hormonu olarak davranır. Derimizi Nemlendirir. Gözenekleri tıkamadan cildi yumuşatır. Tıraş sonrası tedavi için kullanılabilir. Aloe vera kafa üzerinde ölü deri hücrelerini tamir eder. Aynı zamanda mükemmel bir saç kremi gibi davranır ve saçınızı pürüzsüz ve parlak bırakır. Saç uzamasını hızlandırır, saç derisinde kaşıntıyı önler, kepeği azaltır ve saçınızı şekillendirir. Yapılan araştırmalar aloe vera içildiği zaman kanser öldürücü kimyasallar üretmek için bağışıklık sistemini uyarabildiğini, kabızlığı ve ülseri önlediğini göstermiştir.

Aloe Vera Zararları

Aloe veranın zararlarıda mevcuttur. özellikle içilirse vücudumuzda yan etkileri olmaktadır. Yan etkileri ise Cilt alerjisi, ishal, düşük kan şekeri seviyeleri ve düzensiz kalp atışıdır. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Fazla oranda kullanımı, böbrek yetmezliğine dahi sebep olabilmektedir. Ciltte faydalarının aksine batma yanma gibi reaksiyonlarda gösterebilir.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Kullanılır

Günde bir çay kaşığı içilebilmektedir. Zeytinyağı, süt kaymağı, limon, karbonat gibi karışımlar yapılarak bakım maskesi olarak kullanılmaktadır.

# Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir # Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır # Aloe Vera Nedir # Aloe Vera Bitkisi Nasıl Kullanılır # Aloe Vera Faydaları

Category: Sağlık 

Tags: Faydali-Bilgiler