BHP
Bursa Haber

Gazete Oku

By: Bursa Haber | March 28, 2018

Bursa bisiklet kiralama, botanik park ve kültürpark dışında artık nilüfer belediyesi sınırlarında yapılmaya başlanmıştır. Bursa Nilüfer Belediyesinin, bisiklet kiralama istasyonlarından, kredi kartı veya belediyeden alacağınız elektronik bisiklet kartlarıyla yapılabilmektedir. Bisikletlerin saatlik ücretleri 1 TL dir. Akıllı bisiklet kiralama sistemi Nilespit olarak adlandırılmaktadır. Nilespit haritası üzerinden, bisiklet istasyonlarının yerini görebilirsiniz. Hatta o anda istasyonlarda kaç bisikletin olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bursa bisiklet rotaları haberimizden bisikletle, bursada nerelerde gezebileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Bursa Bisiklet Kiralama
Bursa Bisiklet Kiralama

Okumanızı Tavsiye Ettiğimi Diğer Makalelerimiz: Bursa Bisiklet Rotaları, Bursada Gezilecek Yerler

Bisiklet Kiralama Bursa da Yaygınlaştırılmalıdır

Nilüfer belediyesi sınırları içerisinde örnek belediyecilik gösterilerek, bisiklet yolları yapılmaktadır. Maalesef Bursadaki diğer belediye sınırlarında bu tarz faaliyetleri daha az görülmektedir. Biliyorsunuz, Bursalı vatandaşlarımız, Acem gibi bölgelerde trafik yoğunluğu ile boğuşmaktadır. Trafik yoğunluğunun yaşandığı noktalarda bisiklet yolları yapılmalı ve bisiklet kiralama noktaları kurulmalıdır.


Bursa belediyesinin, bazı burulaş tren istasyonlarında ücretsiz otopark hizmeti verdiğini biliyoruz. Fakat bu otoparklar artık yetersiz gelmektedir. Araç sayısını azaltmak için özellikle bu metro istasyonlarının olduğu bölgelerden iç kesimlere ücretsiz bisiklet ulaşımı sağlanmalıdır.

Bursada Bisiklet Kiralama Sisteminin Eksikleri

  • Belediyelerimizin çin gibi kalabalık ülkelerde trafik problemlerine hangi çözümlerin getirildiğini incelemesi gerekir. Çinde bisikletler, ilk yarım saat ücretsiz olarak halkın hizmetine sokulmuştur. Nilüfer belediyesinin uyguladığı sistemde denemek için sadece 6 dakika ücretsiz hakkınız var. Hava kirliliğini ve trafik yoğunluğunu azaltmak için bunun yarım saate çıkarılması gerekir.

  • Ayrıca çinde uygulanan sistemde, mobil telefonunuzu kullanarak bisiklet kiralaya biliyorsunuz. Vatandaşlarımızın her zaman yanında kredi kartı olamayacağına göre, mobil uygulamaya geçilerek bisiklet kiralama sistemin kullanımı kolaylaştırılmalı ve yaygınlaştırılmalıdır. Mobil sistemle kurulan akıllı bisiklet istasyonlarının maliyeti daha ucuz olmaktadır. Üstelik, o anda bisikletin hangi bölgede olduğu GPS üzerinden takip edilmektedir. Bisiklet sürücüsüne, anlık olarak uygulama veya telefon ile erişilebilinir.

  • Bursa Büyükşehir Belediyesi, trafiğin yoğun olduğu Acemler tren istasyonu ve diğer istasyonlar arasına bisiklet yolu yapıp, bisiklet kiralama istasyonlarını kurmalıdır. Bu bölgede işi olan araç sahipleri acemlerde kitlenen trafiğe girmek zorunda kalmadan bisikletle işlerini halledebilirler.

  • Nilüfer belediyesinin bisiklet kiralama sistemin bir diğer geliştirilmesi gereken unsuru da, düz bisiklet yollarının bulunduğu bölgeler arasında istasyon sayısı artırılmalıdır. Örneğin, esentepe metro istasyonu ve karaman metro istasyonu arası gibi. 
  • Osmangazi belediyeside, esentepe metro istasyonu ile emek metro istasyonu arasındaki bölgedeki yan yola bisiklet yolu yapıp bisiklet  kiralama sistemini kurmalıdır. Organize sanayi istasyonu ile 1050 konutların iç kesimlerinde ve emek mahallesinin iç kesimlerinde bisiklet kiralama istasyonları kurulmalıdır.
  • Mudanya belediyeside, aynı hizmeti vererek merkezde oluşan araç trafiğini azaltmalıdır. 
  • Bursa büyükşehir belediyesi, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için mudanya-geçit arasındaki yol üzerinde, güvenli bisiklet şeridi kurmalıdır. Hızlı gelen araçlar, bisiklet sürücüleri için risk oluşturmaktadır. Yol kenarındaki çukurlar, mıcırlar ve rögar kapakları bisiklet sürücülerinin dengesini bozarak daha büyük riskler oluşturmaktadır.
 
Bursa bisiklet kiralama sistemi sayesinde temiz havaya kavuşabilir.

Bursa Bisiklet Kiralama

#Bursa bisiklet kiralama #Bursada bisiklet kiralama

Category: Teknoloji 

Tags: Bursa, inovasyon