BHP
Bursa Haber

Gazete Oku

By: Bursa Haber | February 17, 2018

Bursa doğa yürüyüşü parkurları, uludağ ve samanlı dağlarındaki, trekking rotalarından oluşmaktadır.

Bursa Doğa Yürüyüşü
Bursa Doğa Yürüyüşü

Uludağ Yürüyüş Parkurları

 • Uludağ Bakacak - Oteller - Volfram madeni - Keşiş - Zirve, volfram ve zirve bölgeleri dik yamaçlıdır, zorlanacaksınızdır. Orta zorlukta bir parkurdur. gidiş 2 - 2,5 saat sürmektedir. Yazın koyun sürüleriyle karşılaşabilirsiniz. Kangal köpekleri yanlarından geçerken sizleri gözlem altında tutacaklardır. Zirvede muhteşem manzaraya karşı piknik yapabilirsiniz. Zirvedeki Türk bayrağı ile fotoğraf çektirebilirsiniz.
 • Bursa Alaçam köyü - Göller bölgesi - Zirve , zor bir parkurdur. Çıkış 6 saat sürmektedir. Göllere ayaklarınızı sokarak soğuk suyla dinlendirebilirsiniz. Göller bölgesi zirveye yakındır. Gücünüz kaldıysa çıkabilirsiniz. Rota üzerinde kaynak sularının aktığı, kendinizi cennete hissedeceğiniz, doğa harikalarıyla karşılaşacaksınız. Güzergahta iniş esnasında iri taşlar ayağınızın burkulmasına neden olabilir, bilekli bot giymeniz önerilir.
 • Uludağ Soğukpınar - Aras Şelalesi, şelale zirveye yakındır. Baharda bile altından su akan, kardan yapılmış doğal köprünün üzerinde fotoğraf çektirebilirsiniz. Parkurun ilk safhası kolaydır. Ama ikinci aşaması dik tırmanıştır. Parkur uzun olduğu için hızlı tırmanacağınızdan, sigara içenler tıkanacaktır.
 • Uludağ sarı alan, kadıyayla, bursa heykel, teleferikle uludağa çıkıp, tekrar aynı rotadan aşağıya inebilirsiniz.
 • Uludağ Bakacak - Softaboğan Şelalesi, Burdan aşağıya Bursa siteler mahallesine dereyi takip ederek inilebilir. Fakat bir bilenle gitmekte fayda var.
 • Bursa Kent ormanı - Kürekli şelale parkuru , 3 km uzunluğunda bir parkurdur. Ailenizle orman içinde yürüyüş yapabilirsiniz. parkurun son kısmı dik yamaçtır. Ama parkur sonunda kürekli şelalesi manzarası mükemmeldir.
 • Orhaneli sadağı kanyonu, bölgede tarihi hamamda mevcuttur.

Bursa Doğa Yürüyüşü

Okumanızı Tavsiye Ettiğimiz Makalelerimiz: Bursada Gezilecek Yerler, Bursa Şehir içi Ulaşım Uygulaması ile herşey artık daha kolay, Bursa Hava Kirliliği raporu

Samanlı Dağları Yürüyüş Parkuru

 • Gemlik Haydariye köyü - Su düştü şelalesi. Haydariye köyü samanlı dağlarının tepesinde olduğu için parkur düzdür. Yolda mandalara rastlayabilirsiniz. Ormanlık alanda dere kenarından şırıl şırıl su sesleriyle yürüyeceksiniz. Ormanın yeşilliğinden gökyüzünü or görebilirsiniz, yazın serin bir rota. Cep telefonunuz çekmeyecektir. Tilki, ayı gibi hayvanlarla karşılaşma ihtimaliniz var.
 • Selimiye köyü, delmece yaylası, kara yolu üzerinden tırmanışlı bir rotadır. Yol üzerinde ormanlık alanda Onna tuncun anıtı yer almaktadır. Kara yolunun sol tarafında içerde kalmaktadır. Anıtın google koordinatları (40.527898, 28.995574). Delmece yaylasında bir cami ve bongolov evler yer almaktadır. Kamp için uygun yerdir.
 • Delmece yaylası- Teşvikiye Şelalesi, yol üzerinde 3 adet göl mevcuttur. Teşvikiye şelalesine girmek için mayonuzu götürmeyi unutmayınız.
 • İznik - sansarak kanyonu dere geçişlidir.

# Bursa doğa yürüyüşü, # Bursa Trekking, # Uludağ Trekking

Category: Turizm 

Tags: Bursa