BHP
Bursa Haber

Gazete Oku

By: Bursa Haber | January 31, 2018

 
Bursa Hava Kirliliği
Bursa Hava Kirliliği
 

Bursa hava kirliliği hakkında bilgiler ve hava kirliliği haberleri sayfamızda düzenli olarak yayınlanacaktır. 

Hava Kirliliği Hakkında Bilgiler

Bursa İli Hava Kirliliği Raporu

Türkiye hava kirliliği haritasından alınan verilere göre, Bursa ili sağlıksız hava şartlarına sahiptir. Ocak 2018 boyunca yapılan ölçümlerde özellikle yıldırım ilçesinin sağlıksız hava şartlarına sahip olduğu belirlenmiştir. 31 Ocak 2018 saat 13:00'de alınan verilerine göre avrupa ülkelerine göre sınır değeri 50 µg/m3 olan PM10 değeri 457 µg/m3 ölçülmüştür. PM10 havadaki partiküllerin boyutu hakkında bilgi vermektedir. Aynı değer, Sukay park civarında PM10 değeri 260 µg/m3 olarak ölçülmüştür.

Bursa Hava Kirliliği

Ocak ayı boyunca, yıldırım ilçesinde, PM10 değeri maksimum 523 µg/m3 (avrupa standart maksimum değeri 50µg/m3), PM10 ortalama değeri 126 µg/m3 (avrupa standart ortalama değeri 40 µg/m3) olarak ölçülmüştür. Avrupa standartlarının çok çok üzerindeyiz. Hava kirliliğinde hava standartlarını aşmış durumdayız. NO2 değeri maksimum 201 µg/m3 (avrupa standart maksimum değeri 200µg/m3), NO2 ortalama 77 µg/m3 (avrupa standart ortalama değeri 40 µg/m3) olarak ölçülmüştür. CO değeri yıldırımda maksimum 14,8 mg/m3 (avrupa standardı maksimum değer 10 mg/m3), ortalama değer ise 4,1 mg/m3 ölçülmüştür. NOX değeri maksimum 1094 µg/m3, NO değeride maksimum 598 µg/m3 ölçülmüştür.

Bursada Enverziyonun Hava Kirliliğindeki Etkisi

Yerden yükseldikçe her 100 metrede havanın normal şartlar altında 0,65 derece daha düşük sıcaklıkta olması gerekir. Eğer yerden yükseldikçe hava ısınıyorsa enverziyon var demektir. Enverziyon sebebiyle havanın dikey hareketleri durur ve yatay rüzgarda yoksa hava kirliliği şehrin üzerine çökmektedir. Bursa üzerinde zaman zaman oluşan kahverengi hava kitlesinin sebebi budur. Enverziyon etkisi akşam 21.00 dan sonra 45 zayıf şiddetiyle başlayarak, sabah 9:00 a kadar 60 orta şiddetine kadar bursa da artmaktadır. Öğle saatlerinde güneş sebebiyle ısınan yeryüzünden gazlar yükselir. Fakat çevre kirliliğine sebep olan gazlar asit yağmurlarıyla tekrar yer yüzüne geri döner. Hava kirliliği sebebiyle  birçok toplu ölümün gerçekleştiği unutulmamalıdır. Bunlardan en fazla kayıp yaşananı 5-9 Aralık 1952 tarihinde Londra da 4000 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır.  

Hava Kirliliği Haberleri

Bursa Emek Metro İstasyonunda Hava Kirliliği Sebepleri

Bursa emek metro istasyonunda hava kirliliği hat safhalara gelmiştir. Bu bölgede hava kirliliği ölçüm istasyonu olmamasına rağmen, vatandaşlar nefes dahi alamadıkları için kirliliğin boyutunu anlıyoruz. Bursamızın gelişen bölgelerinden emek mahallesinde 2 adet büyük avm ve 1 hastane hizmet vermektedir. Bu sebeple bursalılar haftasonları emek mahallesine akın etmektedir. Ulaşım için emek metro istasyonunu kullanan halk, yakındaki fabrikalardan çıkan boya kokusu konusunda şikayetlerde bulunmaktadır. Bu koku astım hastalarını tıkadığı gibi, sağlıklı bireylerinde nefes almasını engelleyecek şiddettedir. Koku çiğerlerde yanma oluşturacak seviyededir. Emek metro istasyonundaki partikül miktarını, metro istasyonu etrafına bırakılan araçlardan anlayabiliriz. Yeni yıkanmış bir arabayı park ettiğimizde üzerinde ciddi miktarda bacalardan çıkan partiküller birikmektedir. Bursa halkı olarak, yetkililerin bu konuda gerekli önlemleri almasını rica etmekteyiz.

Ayrıca, emek bölgesindeki hava kirliliğinin nedenlerinden bir diğeri, gece 23.00 dan sonra büyükşehir çöplüğünde yakılan atık gazların kokusudur. Belediye, kokuyu azaltmak için çeşitli projeleri hayat geçirse de, bu kokular halkı rahatsız etmektedir. Bursa'nın kanayan yarası emek bölgesindeki hava kirliliğinin biran evvel önlenmesi gerekmektedir.

Hava Kirliliği Nasıl Önlenir

  1. Enverziyonun maksimum seviyede olduğu akşam 21:00 ile sabah 09:00 saatleri arasında hava kirliliğine neden olan, araç trafiği azaltılmalı, evlerde ısınmak için odun kömür kullanımı azaltılmalıdır, fabrikaların zehirli gazları akşam salmasının önüne geçilmelidir. 
  2. Çevre ve şehircilik bakanlığı alo 181 hattı aranarak şikayet yapılabilir ve o bölgelerde hava ölçümü yapılması istenebilir. Bakanlık yetkilileri firma bacalarından, özel şirketler vasıtasıyla ölçümler yapacaklardır. Ölçüm sonuçlarına göre, firmaların gerekli düzenlemeler yapması istenecektir.
  3. Bursa büyükşehir belediyesi, hava kirliliği değerlerini artıran kaynaklarını tespit etmeli ve bu bölgelerdeki emisyonları azaltmak için avrupa birliği projelerine dahil olmalıdır. Avrupa birliği, çevreyi ilgilendiren ve şehircilikle ilgili tüm projeleri hibe fonlarla desteklemektedir. Bu projelerin başarıya ulaşabilmesi için teknik kapasitesi yüksek mühendislere ihtiyaç vardır. Aynı şekilde sanayi odaları da, bünyelerindeki tüm firmaların neden hava kirliliğine sebep olduğunu tespit etmeli ve ortak problemler için avrupa birliği projelerine katılmalıdır.
  4. Sosyal medyada çevre sorunlarıyla ilgili daha fazla paylaşım yapılmalıdır.
  5. Ulaşım için elektrikle çalışan araçlar tercih edilmelidir. Belediyeler tam elektrikli veya hibrid elektrikli otobüs projeleri geliştirmek için avrupa birliği projelerine katılmalıdır.
  6. Çöplükler şehir merkezlerinden dışarı taşınmalıdır. Atıkların, çevre ve hava kirliliği oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini sağlayacak projeler oluşturulmalıdır. Avrupa birliği proje desteklerine başvurulmalı ve Dünya'ya örnek olacak projeler hayata geçirilmelidir. Bu şekilde ücretsiz problemler çözülecek ve Bursanın reklamı Dünya ya yapılacaktır.

# Bursa Hava Kirliliği, # Hava kirliliği haberleri #Türkiye hava kirliliği haritası

Category: Haber 

Tags: Bursa