BHP
Bursa Haber

Gazete Oku

By: Bursa Haber | February 20, 2018

Bursa küçük kumla, gemlik ilçesinin deniz kıyısında bir mahallesidir. Büyük kumla mahalleside küçük kumlayla birleşerek kumla olarak halk tarafından isimlendirilmiştir. Kumla da çocukluğu geçenler bilir, bölgenin toprağı verimli, denizi temiz ve çoğu kişi tarafından bilinmeyen doğal güzelliklere sahiptir. Fakat bu güzellikleri yavaş yavaş kaybediyoruz. Bölgeye 1 adet baraj, bir çok rüzgar türbini ve yeni birçok binanın inşaatları hızla devam ediyor.

Bursa Küçük Kumla
Bursa Küçük Kumla

Çoğu kişi küçük kumlanın arka sırtlarının, Samanlı dağlarının, marmara denizine uzantısı olduğundan haberi yoktur. Bölgede birçok yayla, şelale, zeytinlik, orman ve su kaynakları vardır. Bu bölgenin milli park ilan edilmesi gerekirken bizler inşaata açarak doğaya zarar veriyoruz., fakat düşünmüyoruz ki bu doğal güzellik bir daha gelmez. Çorak arazilerimiz dururken, neden yeşil alanları inşaata açıyoruz? Anlam veremediğimiz bir konu. Ankaradan Bileciğe kadar arazilerimiz çorak, neden biz buraları imara açmıyoruz? Neden illa marmara bölgesindeki yeşili yok ediyoruz. 2015 yılından beri Ankara'dan Bursaya hızlı tren projesi bitecek, ama hala bitmedi. Hızlı tren taşımacılığını yapmış olsaydık, yeni yerleşim yerlerini Ankara ile Bursa arasına kurabilirdik.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Doğaya Olumsuz Etkisi

Bildiğimiz üzere Bursa küçük kumla mahallesinin arka sırtlarında yayladaki ormanlara, rüzgar enerjisi elektrik santralleri yapıldı. Bu türbinler bölgeye yerleştirilirken her bir türbin için 60 m çapında ormanlık ağaç kesildi. Türbinleri, orman içerisine taşımak, birbiriyle bağlantı sağlamak ve rüzgar koridoru oluşturmak için de bir çok ağaç kesildi. Ağaçlar kesilerek oluşturulan eseri, uzaydan izleyebiliyoruz. Ne mutlu bize. Yine soruyorum neden ısrarla yeşil ormanlarımızı kesiyoruz ? Neden, rüzgar türbinlerini, rüzgarın en çok olduğu, deniz üzerine kurmuyoruz ?

 
Gemlik Kumla
Bursa Küçük Kumla Rüzgar Türbinleri
 
küçük kumla
küçük kumla bursa

Üstelik, rüzgar türbini sayısı artıkça, yeşil ormanlarımıza zarar verecek. Kuşlar uçarken tehlike altında olacak, hayvanların doğal yaşantı alanı yok edilecek ve yer yüzüne düşen güneş miktarı azalacaktır. Bununla da kalmayacak, enerjinin korunumu kanununa göre türbinler rüzgarın enerjisini emdiği için rüzgarın hızı düşecektir. Rüzgar hızının düşmesi sonucu

  • Kirli hava bursa şehrinin içinde kalacak, (Bursa hava kirliliği raporu makalemizi linke tıklayarak okuyabilirsiniz)
  • Bitki örtüsünün doğal döllenmesi azalacak

Daha da fazlası,

Enerjinin korunumu kanununa göre, rüzgar estiğinde enerji boşa gitmiyor, yazın bizleri serinletiyor, kışın lodos estiğinde bizleri ısıtıyor. Yani doğal klima görevini rüzgar sağlıyor. Doğal klimayı ortadan kaldırırsak
  • Isıtmak ve soğutmak için enerji tüketimimiz artacak ve daha fazla enerji bağımlısı olacağız.
  • Ülkemiz çölleşecektir.
Biran evvel devletimizin, türbin inşaatlarında doğaya verilen zararın önüne geçmesi için gerekli düzenlemeleri ve planlamaları yapılması gerekir.

Bursa Küçük Kumla Barajı

Bursa Küçük Kumla Barajının Doğaya ve Tarihe Olumsuz Etkisi

 
Bursa Küçük Kumla Baraj İnşaatı
Bursa Küçük Kumla Baraj İnşaatı
Bursa Küçük Kumla DSİ
Küçük Kumla Su Göleti İnşaatı
 
Bursa Kumla
Bursa Küçük Kumla Barajı

Bursanın nüfus artışı sebebiyle temiz su kaynaklarına ihtiyaç her geçen gün artığı için büyük kumlanın, arka dağ kısmına baraj inşaatı başlamıştır. Geniş bir alanda bitki örtüsü kaldırıldı ve ağaçların odun kömürü yapıldığına şahit olduk. Bununla da kalmadı eski büyük kumla köyünün tarihi kalıntıları üzerine baraj kuruldu. Çocukluğu kumlada geçenler bilir, uçan su şelalesine gidip yüzmek, hepimizin sevdiği bir doğa aktivitesiydi. Fakat baraj inşaat sebebiyle bu çocukluk hayalimiz ve sevincimiz baraj suları altında kalacak, eski fotolarla artık çocukluğumuzu hatırlayacağız.

Eski Küçük Kumla Tarihi Kalıntılar

 
Kumla Bursa
Kumla Eski Cami
kumla eski cami
 
Küçük kumla köyü
bursa küçük kumla tarih

# Bursa Küçük kumla, # Bursa kumla

Category: Teknoloji 

Tags: Bursa