BHP
Bursa Haber

Gazete Oku

By: Bursa Haber | January 31, 2018

 
Çevre Kirliliği Haberleri
Çevre Kirliliği Haberleri
 

Bursa ilimizdeki çevre kirliliği haberleri sayfamızda yayınlanacaktır. Özellikle, Bursa Şehir Merkezi, Mudanya, Gemlik, İnegöldeki ve Marmara Denizi çevre kirliliği haberleri yayınlanacaktır.

Çevre Kirliliği ile İlgili Haberler

Bursada Susuzluk ve Kuraklık

Çevre kirliliği, az yağışlar ve yüksek hava sıcaklıkları sebebiyle 2018 yılında Bursa da doğal su kaynaklarımız azalmaya başlamıştır. Bursa merkezde 2018 aralık ve ocak aylarında kar yağışı olmamıştır. Bu aylarda bugüne kadar maksimum 35 cm kar yağışı görülmekteydi. Yine ocak ayında ortalama 87 mm yağış görülürken 2018 ocağında 72 mm yağış görülmüştür.


Kış aylarında havaların ısınmasıda buharlaşmayı hızlandırdığı için su kaynakları yok olmaktadır. Bursada uzun yıllar ocak ayında ortalama sıcaklık 5,3 derece iken 6,7 dereceye yükselmiştir. Bugüne kadar ocak ayında en düşük sıcak -19,2 derece ölçülmüş iken, 2018 ocak ayında en düşük -3,4 derece ölçülmüştür. 1970-80 arasındaki ortalama hava sıcaklıkları zamanla artarak, 2010 -2018 arasında 1,5 derece artışa ulaşmıştır. 


Çevre kirliliği sebebiylede kullanılabilir yer altı ve yer üstü su kaynaklarımızda hızla azalmaktadır. Bursa halkı olarak çevremize daha fazla özen göstermeliyiz.

Mudanya Sahillerinde Çevre Kirliliği - Son Dakika Haberleri

Güzel bursamızın sahil kesimi, Mudanya yıldız tepede yaşanan çevre kirliliği hat safhalara gelmiş durumdadır. Yıldıztepe, gemlik körfezini kuşbakışı izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Fakat bursalı ziyaretçiler gün içerisinde marmara denizini izlerken bütün çöplerini tepeden, aşağıya doğru atmaktadırlar. Denize uzanan yamaç adeta çöplük haline gelmiştir. Manzarayı izleyen bursalılar, içtikleri içecek şişelerini ve cips poşetlerini çevreye atmaktadır.

Bölgede belediye tarafından sadece cam şişe toplama kutusu koyulmuştur. Fakat normal çöp toplama kutusu koyulmaması da eksiklikler arasında sayılabilir. Çevrede uyarı tabelası da bulunmamaktadır. Çöplerin dik yamaçtan toplanabilmesi için temizlik görevlilerinin dağcılık eğitimi almış olmaları gerektiğinden çöpler toplanamamaktadır.

Çevre kirliliğinin kesin çözülebilmesi için bursalı ziyaretçilerin sağduyulu davranması, çevreye çöpleri atmaması ve atanları uyarması gerekmektedir.

Nilüfer Belediyesi Balat Mahallesi Çevre Kirliliği Şikayetleri

Nilüfer belediyesine bağlı Balat mahallesini, gelişen Bursa'nın, modern yüzü olarak tanımlayabiliriz. Fakat yapılaşma nedeniyle, etrafa inşaatlardan çöp atılmaktadır. Çöpler çevre kirliliğine neden olmaktadır. Nilüfer belediyesine bağlı yetkililerin çevreye verilen zararın önüne geçmek için inşaat denetimlerinin artırması gerekmektedir.

Özellikle, balat mahallesinin otoban çevresinde çöpler yoğunlaşmaktadır. Ayrıca, Otoban çevresindeki tel örgüler devrilmiştir. Güvnlik tellerinden içeri köpekler girebilir ve otobanda ölümcül kazalara sebep olabilir. Çevre kirliliğinin yanı sıra otoban alt geçit duvarları da, gençler tarafından gelişi güzel boyanmıştır.

Bursa Çevre Kirliliği Haberleri

# Bursa çevre kirliliği, # Çevre kirliliği haberleri , # Çevre kirliliği ile ilgili haberler, # Çevre kirliliği ile ilgili gazete haberleri 

Category: Haber 

Tags: Bursa