BHP
Bursa Haber

Gazete Oku

By: Bursa Haber | December 31, 2017

iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler
İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler ( önemli hususlar ) konusunu anlatırken, nasıl giyinmeniz veya nasıl davranmanız gerektiğinden bahsetmeyeceğim. Bunlardan farklı olarak iş görüşmelerinde karşı tarafın amacını anlamanızı ve günümüzdeki insan kaynakları yönetim politikasını algılamanızı yardımcı olacak bilgiler vereceğim. Siz tabikide işi almak için işle ilgili yeteneklerinizi ön plana çıkarmalı, disiplinli ve düzenli olduğunuzu karşı tarafa hissetirmelisiniz. İşi kendi kendinize yönetebileceğinizi göstermek, işi almanızı kolaylaştıracaktır.

Şu günlerde başarılı ve deneyimli insan kaynakları yöneticileri yerine, ucuz, yeni mezun kişiler insan kaynakları yöneticisi olarak seçilmektedir. Hele, firma genel müdürü, vizyon sahibi değil ise sadece maliyetlerin düşürülmesine odaklanmaktadır. Halbuki insan kaynakları bir şirketin en önemli yönetim noktasıdır. Çünkü işe alınan kalifiye personelin aranması, bulunması, ve görüşülmesinde ön filtre görevi görmektedir. Eğer İK başarıyla yönetilmez ise firmanın ve ülkemizin otomatikman başarısı düşmektedir. Başarısız İK yöneticileri olduğu sürece eğitimli, yetenekli ve kalifiye personelin iş bulması ve memleketimizin kalkınması zor olacaktır.

Aşağıda, yazdığımız maddeleri kızım sana söylüyorum, oğlum sen anla olarakta yorumlanabilir. Hem çalışan , hemde işverenlerin bu makaleyi okuması gerekir. Kısa örneklerle iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

 • Belirli parametreleri incelemeden, firmaları gözünüzde büyütmeyin. Siz onlardan daha geniş vizyona sahip olabilirsiniz.
 • Kurumsal firmalarda, yeteneklerinize göre düşük ücretle çalışmayı kabul etmeyin. İlerde bu sizin için problem olacaktır.
 • Linkedin, twitter gibi sosyal ağları kullanan yetenek avcısı firmalarla çalışmayı tercih edin. Web tasarımına önem vermeyen, internette çeşitli makalelerle gündem olmayan, etkinliklere katılmayan firmalarla çalışmayın. Bu firmaların, kendilerine göstermedikleri değeri, size göstermelerini bekleyemezsiniz. Unutmayın yeni çağ internet çağı, artık internete ayrılan vakit, paraya dönüşüyor.
 • İş görüşmesine gittiğinizde sizi yetkili biri kapıda karşılamıyorsa; ihtiyaçlarınız, sorulmuyor ise değer görmüyorsunuz demektir. Esasında firmaya her gelen kişi bir misafirdir, karşılanması gerekir.
 • Kurumsal bir firmaya iş görüşmesine gittiniz diyelim, görüşecek kişi sizin firmaya geldiğinizi biliyor, eğer yanınıza gelip mazeretini bildirmeden, 1 saat sizi bekletiyor ise, firma ve kişi adına büyük bir eksi puan verebilirsiniz. Vakit kaybetmemek için yanınızda tabletinizi götürün.
 • İş görüşmesinden önce İK sizinle telefonla veya internetten ön görüşme yapıyor ise, o firma ciddi düşünüyor demektir. Firmayı değerlendirmenizde fayda var.
 • Görüşme sırasında yapılacak işlerle ilgili sizin yaratıcılığınızı ön plana çıkaracak testler yapılıyor ise firmanın işe verdiği ciddiyeti gösterir. Sizin yapmanız gereken yaratıcılık yönlerinizi ortaya koymak olacaktır.
 • Size söz verip tutmayan firmalarla kesinlikle çalışmayın.
 • Büyük firmaların, küçük ölçekli insan kaynakları firmaları üzerinden, ücret beklentinizi aşağıya çekmeye çalıştığını unutmayınız. Ücret beklentiniz bellidir. Bunun pazarlığı olmaz. Mühendis olarak sizi taşeron firmalar üzerinden de çalıştırmak isteyeceklerdir.
 • İş görüşmesi sırasında, size teknik soru sormak yerine, aleni olarak, herhangi bir parti, kurum, kuruluş, kişi veya derneğe sempati duyup duymadığınızı soran kurumlara girememe ihtimaliniz yüksek. Çünkü, o parti veya kuruluştan referans göstermedikçe sizi işe almayacaklardır.
 • Bir mülakat yapılmadan sadece sınavla sizi elimine ediyorlarsa çokta üzülmenize gerek yok.
 • Yapacağınız işle ilgili firmalardan tam yetki talebinde bulunun, eğer size yetki vermiyorlarsa o firmada hiçbir zaman yönetici olamayacağınız anlamına gelmektedir.
 • İş mülakatı sırasında, sizden daha önceki tecrübelerinizin, teknik detaylarını veya işin nasıl yapıldığını detaylı öğrenmeye yönelik sorular soruluyorsa, firmanın sizi alma niyeti yoktur. Bilginizi (know-how) alıp kendileri kullanacaklardır. İş görüşmesini kısa kesmeniz de fayda var. Bu tarz firmalar sizi kilometrelerce uzaktan, yol masrafınızı karşılamadan, zamanınızı çalarak, pişmiş pişmiş ayağınıza davet eder ve geri dönüş yapma ihtiyacı bile hissetmezler. Bu sebeple iş görüşmesinden önce internet üzerinden görüntülü ön görüşme yapın, beklentilerinizi belirtin, firmanın niyetini anlayın. Ön görüşmeden sonra firma niyetliyse, size uçak biletini bile alıp firmaya davet eder.
 • CV'nizi bir firma defalarca girip inceliyorsa, o firmayı bloklamanızda fayda var. Çünkü, sizin hangi eğitimlerle ve adımlarla bu seviyeye geldiğinizin bilgisini öğrenmeye çalışıyorlardır (Benchmarking). Firmalar artık kariyer sitelerindeki bilgileri, bilgi bankası olarak kullanmaktadırlar.
 • Bazı firmalarda, sosyal medya hesaplarınızı basamak olarak kullanıp, başka firmalara erişerek müşteri portföyünü genişletmeye çalıştığını unutmayın.
 • Kurumsal firmaların personeli sizi dışarıda görüşmeye davet ediyorsa gitmeyin. O kişiler bir sebepten dolayı kuruma gidip sizin bir şeyleri görmenizi istemiyor veya üst düzey yöneticilerin sizi tanımasından korkuyor demektir. Çünkü o çalışanların koltuklarını kapabilirsiniz. Aynı şekilde sizi İK beğenmiş olabilir, fakat Proje müdürü sizinle görüşmek dahi istemiyorsa, yine koltuğunu kaptırmaktan korkuyordur. Proje müdürünün görüşmeyi kabul ettiğini varsayalım, fakat mühendis olmanıza rağmen firmanın üretmiş olduğu makinayı tasarlayamayacağınızı ileri sürüyorsa veya türlü türlü bahaneler uyduruyorsa yine sizden korkuyordur. Yine işe giremediğiniz için üzülmeyin, koltuklar dolmuş demektir. O firmada huzurunuz olmaz ve yükselemezsiniz.
 • Örneğin genel müdür sizi beğenmiş olabilir, firmaya alınmanız için kalite, bakım, arge gibi bölümlerle görüşmenizi sağlayabilir, fakat bu bölümler sizi işe almıyorsa, genel müdürde size bir pozisyon bulamıyorsa, genel müdürün fabrikada tam hakimeyete sahip olmadığını söyleyebiliriz.
 • Aleni olarak kurumsal firmanın mülakattın da, "firmadaki görevinizde, yataymı, yoksa dikeymi yükselmek istiyorsunuz?" sorusu soruluyorsa, "o firmada yükselemezsiniz" anlamına gelir. Ne kadar saçma soru, elbetteki herkes dikey yükselmek ister.
 • Mülakata gitmeden önce, firmada çalışan birileriyle görüşmeye çalışın. Firmada çeşitli hikayelerle işinden olanların olup olmadığını öğrenin. Uzun yıllar çalışanların memnun olup olmadığını sorun. Firmada çeşitli gerekçelerle çalışanlara, bazı belgelerin zorla imzalatılıp imzalatılmadığını öğrenin. Örneğin: Gece yarısına kadar çalışma, işinden ayrılırsan eğitim paralarını geri ödeme gibi firmanın çıkarına gelecek çeşitli belgelerin zorla imzalatılması gibi. İleride benzer tutumlar sizede uygulanacaktır. Özellikle sendikası olmayan mühendislere bu tarz uygulamalar yapılabilir. Köle sistemi gibi...Huzur ve güven olmadığı sürece o iş yerinde başarı sağlayamazsınız.
 • Firma hakkında basında çıkan haberleri inceleyin, işçileri toplu halde çıkarma, işçilerin eylem yapması, iş kaza haberi ve haksız yere işten çıkarma filleri var mı. Bu tarz konular basına kolaylıkla yansımaktadır.
 • İş Görüşmesine bir firmaya gittiniz ve sonra firmadan olumsuz yanıt aldınız diyelim, Eğer firma hala internetten cv'nizi inceliyorsa amacı farklıdır. Fiyat kırma veya benchmarking olabilir.
 • Büyük firmaların Linkedin gibi sosyal medya hesaplarındaki iş ilanlarına itibar etmeyebilirsiniz. Genelde alınacak personel bellidir. Prosedür gereği ilan vermektedirler. Vakit kaybetmenize gerek yok.
 • Yaratıcı işler yapan küçük ölçekli şirketlere maille özgeçmişinizi gönderirseniz daha başarılı olursunuz.
 • Mülakat sırasında mesleki yeterliliğinizi ölçmeye yönelik sorulara doğru cevaplar veremediyseniz, ısrarla firmaya neden işe alınmadığınızı sormayın.
 • Muhakkak ön görüşmede ücret beklentinizi iletin, ücrette uçurum farkı varsa, firmaya boşu boşuna gitmemiş olursunuz.
 • Düşük ücretle, "işi öğrenene kadar çalış", diyenlere itibar etmeyin, sizi sömürüp atabilirler. Yerinize ucuza yeni mezunları alarak tekrar sömürü düzenini çalıştırırlar. Firmaya ayırdığınız zamanı, kendi işinizi kurarak daha karlı çıkabilirsiniz. Dışarıda bir sürü tecrübeli işsiz varken, neden firmaların üniversitelere ziyaret ettiğini hiç düşündünüz mü? Firmaların üniversitelilerin ayağına gidip, yukarıdaki gerçeklerden bahsetmeden, her şeyi güllük gülistanlık olarak anlatmasının ana sebebi, yeni beyinlerin iş hayatına ucuza girmesini sağlamaktır. Gençlere gerçekleri söylenmemesi ülkenin genç beyinlerinin çürümesine yol açmaktadır. Bir genci yetiştirmek ülke ekonomisine yüksek bedellere mal olduğunu unutmayalım. Bunu kendi çıkarlarımız için harcamak vicdan meselesidir.
 • Ön görüşmede, ücret beklentinizin bir firma tarafından yüksek bulduğunu varsayalım, fakat aynı firma 5 ay sonra sizi tekrar görüşmek için arayabilir. Bu tarz kararsız firmalarla görüşmeyin.
 • Kurumsal bir firmayla bir kere görüşüp işe giremediğinizi varsayalım, 2 yıl sonra firma tekrar sizi aradıysa, 2 yıl önceki görüşmede hakkınızda nasıl bir not alındığını sorun. Eğer kayıt tutulmamış veya alakasız cevaplar veriliyorsa, başarısız bir İK ekibiyle karşı karşıyasınız demektir.

 • Örneğin elektrikli araç şarj ünitesi tasarımı konusunda, Türkiyede ender uzman kişilerden birisiniz, ve bu teknolojiyi üretmeyi planlayan büyük bir firmanın İK departmanıyla iletişime geçtiniz. Sizin gibi bir değeri zor bulacakları kesin. Fakat bu firma sizi iş görüşmesine dahi çağırmayabilir. Ülkemizde maalesef o kadar vizyonsuz firmalar ve İK departmanları var.
 • Farklı bir şehirde iş imkanı bulduğunuzda, firma ücretinizi düşürmek için bir akrabanız varsa orda kalın gibi teklifler yapıyorsa, işe başlayıp başlamamayı iyice düşünmenizi tavsiye ederiz.
 • Enderde olsa akıllı, vizyon sahibi yöneticilerle de karşılaşabilirsiniz. Onlar da farklı olduklarını size hissettirecektir.
 • ve son örneğimizi anlatalım, yurtdışına ihracat yapan büyük bir firmanın, insan kaynakları müdürü, iş için servis şöförü gibi sizi hergün toplayıp, 2 saat yol gidip , 2 saat yol gelmeyi teklif ettiyse. Bu firmadan hayır beklemeyin. Servis aracı kiralamayarak, firmaya üç kuruş kar yaptıracağını düşünen İK yöneticisi, kendi canını hiçe saymış ve yöneticinin bir anlık dikkatsizliği gerçekten canına mal olmuştur. O araçta sizde olabilirdiniz. Üstelik bu şekilde çalışan bir kişiden, gün içinde ne kadar verimli olabilir?

İş Görüşmesinde Sorulacak Sorular

 • Firmaların ArGe departmanları hakkında bilgi alın, araştırma ve geliştirmeye verilen önemi ölçün.
 • Özellikle insan kaynakları departmanının, yenileşim için ik departmanında hangi projeleri yönettiğini ve yenileşim için ne kadar bütçe ayırdıklarını sorun.
 • İnsan kaynaklarının motivasyonu artırmak için hangi çalışmaları yürüttüğünü öğrenin.
 • Patentlenebilecek fikriniz için, firmanın para teşviği verip vermediğini öğrenin.

iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler makalemizi örneklerle genişletmeye devam edeceğiz.

# iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Category: Kariyer 

Tags: Faydali-Bilgiler