BHP
Bursa Haber

Gazete Oku

By: Bursa Haber | January 08, 2018

 

iş mahkemesi davaları ne kadar sürer veya sonuçlanır ? iş mahkemesi avukat ücretleri ne kadar dır? sorusu işten çıkarıldım diyen işçi arkadaşlarımızın temel sorusudur. Halbuki bu konunun çalışan tüm arkadaşlarımız tarafından bilinmesi gerekir. Devletimizin çalışanlara temel haklarını arama konusunda eğitim vermesi gerekir. Tüm çalışanlara önerimiz, iş kanununu okumalarıdır. Beni işten çıkarmazlar veya çıkaramazlar demeyin hazırlıklı olmakta fayda var. Borcunuz olabilir, çocuklarınızın eğitim masrafları olabilir. Kendinizi işyerine adadığınız için bir anda iş bulamayabilirsiniz. İşveren sizi çıkardığında tazminat, ihbar, gibi haklarınızı vermeyebilir. Hatta işsizlik maaşını almanızı önleyecek şekilde sizi haksız yere suçlayabilir.  İş bulmanızı engeleyecek şekilde, haksız suçlamalarla karşılaşabilirsiniz. Buradaki bilgiler olaydan olaya değişiklik göstereceği için muhakkak bir iş mahkemesi avukatıyla görüşmelisiniz.

 
iş mahkemesi davaları
iş mahkemesi davaları ne kadar sürer

İş mahkemesi davaları, 2 şahit çıkarsanızda, tüm kanıtları mahkemeye versenizde, karşı tarafın elle tutulur bir kanıtı olmasa dahi, 3 yıla kadar sürmektedir. Bunun, 2 yılı iş mahkemesi, 1 yılını da istinaf mahkemesi olarak düşünebilirsiniz. Haliyle işsizlik maaşını bile 3 yıl alamazsınız. İşsizlik maaşının verilmemesinin yanlış bir uygulama olduğu tartışmasız bir gerçektir. Çünkü devlet, sizin maaşınızdan, bu parayı her ay kesiyor. Size sormuyorlar bile. Fakat işsiz kaldığınızda parayı vermiyor. Bu paranın amacı, bir anda işsiz kalan kişiye, iş bulana kadar, zor gününde, yardımcı olması içindir. Çalışan ister suçlu, ister suçsuz olsun. Çünkü sen suçlu adamın maaşından da bu parayı kesiyorsun. Kim isterki işini kaybetmek ???? İşsizlik maaşını 3 yıl sonra vermenin bir anlamı yok. O kişiye işsizlik maaşını versen belki o parayla şirket kurup ülkenin kalkınmasını sağlayacak. Maaş verilmeyerek, aynı zamanda ülkemiz de cezalandırılıyor. Burda biriken ödeneği işsizlere verilmesi 3 yıl kaydırıldığı için veya çoğu kişi mahkemeye başvurmadığı için işsizlik ödeneğinde fazla para birikmesi olmaktadır. Sonrada bu para birikti diğerek farklı kaynaklara aktarılıyor. Yapılan yanlışların düzeltilmesi gerekir. Aşağıda iş mahkemesi davaları süreçleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

iş Mahkemesi Davaları

iş Mahkemesi Davaları Öncesi Çalışırken Yapılması Gerekenler

İşten çıkarılmadan önce sürekli yapmanızı tavsiye edeceğimiz konular aşağıda maddeler halindedir. iş mahkemesi davaları ne kadar sürer sorusuna verilecek en güzel yanıt, çalışırken yaptıklarınıza bağlı cevabıdır.

 • İşyerinde yaptığınız başarılı faaliyetler sonucu kazandığınız ödülleri saklayın. Müdürlerinizin sizi onurlandırıcı ve övgü dolu emaillerini, yazılarını ve kurum gazete haberlerini saklayın. Elektronik belgelerin çıktısını alabilirsiniz veya elektronik ortamda saklayabilirsiniz.
 • Firmaya maddi - manevi, kazandırdıklarınızı kayıt altına alın.
 • Yıllık görüşme formlarınızı, yöneticinizin yorumlarını, yıllık hedeflerinizi ve bu hedeflerden neleri gerçekleştirmiş olduğunuzu kayıt edin.
 • Kurum içinde aldığınız eğitimleri, sertifikaları ve sınav sonuçlarını başarınızı göstermek için saklayınız.
 • Kurum dışında işinizi ilgilendiren başarılarınızı, gazete haberlerini, eğitim belgelerinizi ve aldığınız ödülleri arşivleyin. Yazdığınız makaleleri arşivleyin.
 • CV'nizi güncel tutun, mahkemeye sunmanız elinizi kuvvetlendirecektir. Mahkemeyi açmak için 1 ay süreniz olacak, bu süreyi kısaltmak adına daha önceden hazır bulunursa faydalı olur.

Tüm bunlar, işten çıkarılma sürecinizle ilgili bir şahit bulamazsanız, işinizde başarısız olduğunuza yönelik tezleri çürütmek için gerekli olacaktır.

Bunlar dışında,

 • Fazla mesai hakkınız varsa, bu süreler için insan kaynaklarından belge isteyebilirsiniz.
 • Firmadan aldığınız yıllık hakların neler olduğunu kayıt altında tutun. (sağlık sigortası, hisse senedi vs...)
Bu belgelerde tazminat dışında başka alacaklarınızın tespiti için gereklidir.
 • Firmada haksızlığa uğradığınız durumları belgelerle kayıt altında tutun, (Ör: Resmi tatillerde çalıştırılıp gerekli belgelerin düzenlenmemesi ve ücret ödemesinin yapılmaması gibi) Bu belgeler işten kendiniz ayrılsanız bile haklı istifa gerekçesi sayılıp tazminatınızı almanızı sağlayacaktır.

İşten Çıkarılma Sürecinde Yapılması Gerekenler

Eğer yönetici sizi işten çıkarmaya karar verdiyse ve tazminatsız sizi çıkarmak istiyorsa mobing süreci başlayacaktır. Size hakaret edebilirler. Gitmeniz veya bulunmanız gereken toplantılara sizi çağırmayabilirler. Firma içerisinde entrika haberler oluşturabilirler. Hatta sizi güçsüzleştirmek için istifa ettiğinize yönelik firma içerisinde söylentiler çıkarabilirler. Bu süreçte yapmanız gerekenler aşağıda listelenmiştir.


 • Öncelikle sakin olun, panik yapmayın.
 • Cv'nizi güncelleyip iş aramaya başlayabilirsiniz.
 • İş yerindeki kurallara harfi harfine uyun, çünkü en ufak açığınızı bile arayıp bulmak isteyeceklerdir.
 • Sizi yalnızlaştırma politikası izleyeceklerdir. Bir avukat veya danışmandan destek alabilirsiniz. Baskı altındayken sizi yönlendirecektir.
 • Eğer içerde çalışma arkadaşlarınızla bağınız kuvvetliyse, işleriniz iyi gidiyorsa, bunu bozmak için o kişilerin sizin hakkınızda şikayette bulunduğu veya kötü konuştuğunu söyleyebilirler. "Böl - Parçala - Yok Et" taktiğini uygulayacaklardır. Bunu bertaraf etmenin en iyi yolu çalışma arkadaşlarınızla yüzleşmektir.
 • Email yazışmalarınızda kullandığınız kelimelere dikkat edin. Sizi, hata yaptırmak için zorlayacaklardır. Gereksiz mesaj atmayın.
 • Mantığınıza uymayan, yanlış bilgiler içeren belgeleri imzalayıp vermeyin. Belgelerin örneğini isteyip, danışmanınıza okutacağınızı ve öyle hareket edeceğinizi söyleyin.
 • Yöneticinizle aranızda geçen email yazışmalarını kayıt altına alın, çıktısını alın. Çıktılarda, bilgisayarın ekranındaki saat ve tarihide gösterin.
 • Sizi iş yapamaz hale getirmek için, sizi ayakta tutan  kaynakları keseceklerdir (insan ve para) veya yöneticiniz sorunla karşılaştığınızda size destek olmayacaktır. Sizde insansız ve parasız aynı işleri nasıl halledebileceğinizin bir yolunu bulmalısınız.
 • Son günlerde günlük yaptığınız işleri veri ve belgelerle kayıt altına alın. Bakanlık gibi resmi kurumlarla ilgili çalışıyorsanız, bu belgeleri saklayıp işlerin zamanında ve eksiksiz tamamlandığını resmi olarak gösterebilirsiniz.
 • Olur olmaz zamanlarda insan kaynakları sizi görüşmeye çağıracaktır. Gereksiz yere saatlerinizi alabilirler ve sinirlendirmeye çaba gösterebilirler. Bu işlerinizi aksatmak için yapılan bir taktiktir. Bu görüşmelerde, başka kişileri cep telefonuyla arayarak sizin sesinizi, anlamsız noktalarda kaydetmeye çalışabilirler. Cep telefonunda isim ve soyisminizle hitap ederek, sizinle konuşmaya çalışabilirler. Dikkatli olun, cevap vermek zorunda değilsiniz.
 • İşyerindeki dostlarınızı iyi belirleyip, onlardan destek alın.
 • İşten çıkarma sürecindeki eylemler insanların gözü önünde olursa, şahit bulmanızda kolay olur.
 • Yakın zamanda işten çıkacak kişiyi tespit edin ve eylemlerin özellikle onun gözünde çeryan etmesini sağlayın, aynı firmada çalışmaya devam eden arkadaşlarınız pek şahitlik yapmak istemeyecektir.
 • Benzer sebeplerle işten çıkarılan kişileri araştırıp, onların dava sonuçlarını takip edip, mahkemeye bildirebilirsiniz.
 • Her türlü saldırıya rağmen sakin olun ve haklarınızdan vazgeçmeyin.
 • Yönetim sizi kendince suçlamaya çalışarak, kendinizi suçlu hissettirmenizi sağlamaya çalışacaktır. Hatta, işten sizi çıkardıklarında dahi içeridekilere, sizin suçlu olduğunuzu inandırmak için türlü bahaneler uyduracaklardır. Bu davranışlara rağmen sakinliğinizi korumalısınız. Siz, veri ve kanıtlarla konuşursanız, insanlar elbetteki size inanacaklardır.

İşten Çıkarılır Çıkarılmaz Yapılması Gerekenler

 • Hemen işsizlik ödeneği için hak kaybına uğramamak adına işkur'a başvurulur. 
 • Sadece iş mahkemeleri konusunda çalışan uzman bir avukat bulun, dava açmak için 1 ay süreniz var.
 • Karşınızdaki firma profesyonel değil ve sizi çalışma kanunlarına aykırı çalıştırdıysa, noter onaylı ihtar çekin. Firma çalışma bakanlığından para cezası almamak için size alacaklarınızı hemen ödeyecektir. Çalışma kanunlarına aykırı bir usulsüzlük yok ise boşuna noter parası vermeyin. Yinede avukatınıza danışın. 

İş Mahkemesi Davaları Sürecinde Yapılması Gerekenler

iş mahkemesi davaları ne kadar sürer sorusunun detaylı yanıtını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Sadece iş mahkemeleri konusunda uzman olan bir avukatla çalışın. Güncel kanun değişikliklerini, kendileri daha iyi takip edecek ve hergün iş mahkemesinde olacaklardır.
 • İş mahkemesinde süreçleri sürekli takip edin. Örneğin mahkeme, davaya gelmeyen kişileri çağırmak için tebligat göndermekte, bunun gönderilip gönderilmediğini iş mahkemesinden öğrenin. Mahkeme bunu göndermeyi unutabiliyor. Mahkemenin bu belgeyi göndermeyi unutması davanızı 1 yıl daha fazla uzamasına sebep olabilir.
 • İlk duruşmadan, bir gün önce mahkemenin sekreterliğine gidip, karşı tarafın elden delil veya belge verip vermediğini kontrol edin. Genelde firmalar son gün davayı uzatmak için mesnetsiz belgeler verebiliyor. Eğer verilmişse sizde karşı tarafın delilini çürütecek kanıtlar sunabilirsiniz. Mahkemeyi yanıltıcı belge olduğunu kanıtlasanız da, sadece kendinizin suçsuz olduğunu kanıtlıyorsunuz. Esasında, kanıtlandığı taktirde yanıltıcı belgelerden dolayı firmalara ağır cezalar verilmeli. Verilmediği için iş mahkemeleri bu kadar uzamaktadır. 
 • Davalı firmada, 1000 kişinin üzerinde çalışan olsada, 15 dakika mesafedeki dava salonuna, trafik kazası gibi gerekçeler gösterilerek firmayı temsilen kimse gelmeyebilir. Mahkemede bu gerekçelerin doğruluğuna yönelik herhangi bir belge talep etmiyor. Davanız 2-3 ay daha uzar.
 • Davalı firmanın şahitleri, yurtdışına çıktık gibi gerekçeler bildirerek davaya gelmeyebilir. Mahkeme bu gerekçelerin doğruluğunu ispatlamaya yönelik bir belge talep etmiyor. Davanız 2-3 ay daha uzar.
 • Siz davalara düzenli gitseniz ve sessiz dursanız dahi, dava bitince avukatınızın imza atmasını beklerken, hakim salonu hemen terk etmenizi isteyebilir. Halbuki bu davalar herkese açık. İzleyici olarak birçok kişi katılıyor.
 • Davanızda hakim değişebilir, yeni hakim gelene kadar nöbetçi hakim davaya bakmayabilir. Bu sebeple davanız 7-8 ay ertelenebilir. Yeni iş davası açsanız bile kanunda 4 ay süreden bahsedilmekte, fakat ülkemizde yeni hakim gelene kadar 7-8 ay erteleme yapılabiliyor.
 • Dosyanıza bakan mahkeme taşınabilir. Bunlarda zaman kaybına sebep olabiliyor. Her türlü ihtimali değerlendirmeniz gerekir.
 • Firmalar, sizi suçlamak için mevcut çalışanlara asılsız belgeler imzalatabilirler. Siz mahkemede bu suçlamaları kanıtlarla bertaraf etseniz bile bu belgeyi imzalayanlar hakkında işlem yapılmıyor.

İş Mahkemesi Davasından Sonraki Süreç

 • İş mahkemesi kararı verdikten sonra, karar dökümanlarını alıp avukatınız, karşı tarafın avukatına göndererek işe geri alınmanızı veya ilgili ücretlerin geri ödenmesini talep etmektedir. Karşı taraf sizi işe geri alır veya almayarak mahkeme tarafından belirlenen sayıda maaşı  ceza olarak ödemek zorundadır. Fakat bugüne kadar mahkeme karşı tarafın kaç para yatırması gerektiği hakkında kesin karar vermemekteydi. Yeni düzenlemelerde artık mahkeme buna karar veriyor. Eğer karşı tarafla yatırılacak, ücret konusunda anlaşmazlık olursa, tekrar mahkemeye veriyorsunuz ve karşı taraf daha fazla ücretler ödemek zorunda kalıyor.

işsizlik Ödeneği Nasıl Alınır

 • Davayı kazansanız dahi, işkur'a dava sonuç raporuyla gittiğinizde işsizlik maaşı bağlanmıyor. Davayı kazandığınız için firmanın 4 aylık sgk'nızı yatırmasını bekliyorlar. Firma yatırmaz ise işsizlik maaşı alamıyorsunuz. Siz ne kadar haklı olursanız olun, işsizlik maaşına muhtaç iseniz mağdur oluyorsunuz. İlk başta alamadığınız işsizlik parasını yine alamıyorsunuz.
 • 4 aylık SGK'nız yatırılsa dahi, işkur görevlileri bilgi işlem veri sisteminde problemler olduğunu bildirerek, belgenizi işleme almayabilir. Esasında hemen işleme almalı, takibini yapmalısınız. Gerekirse Bimer üzerinden şikayet yazabilirsiniz. 
 • Her ayın 5 de işsizlik maaşları ptt şubelerine yatırılıyor. Eğer 10 aylık toplu para alacaksanız, merkez ptt'den paranızı çekebilirsiniz. Şubelerde fazla para olmuyor.
 • Firma ceza olarak 4 aylık ücretinizi yatırdıktan sonra, işkur 10 aylık işsizlik parasını yatırmaktadır. Yani toplamda 14 ay oluyor. Ay başına yatırılan para ise, işsiz kaldığınız yıldaki işsizlik ücreti kadardır. Bu hatalı, esasında parayı aldığınız yıldaki işsizlik ücreti kadar para yatırılmalı, çünkü aradan 2-3 yıl geçmiştir. Aradaki farkı alamıyorsunuz, 5.000 - 6.000 TL lik kaybınız olabiliyor. Devletin bu konuyada çözüm bulması gerekir. Zamanında alamadığınız işsizlik parasını, işletemediğiniz için siz kaybediyorsunuz. Bunu ancak mahkemeyi kazandığınız yılın işsizlik bedelini ödeyerek devlet kapatabilir.

İşe İade Davası Sonrası İşe Başlatmama Halinde Tazminatlar

İşe iade davası sonrası işe başlatmama halinde tazminatların hesaplanması değişmektedir. 4 ay çalışmışsınız gibi hizmet süreniz 4 ay uzayacaktır. Haliyle kıdem, ihbar ve yıllık izinleriniz hesaplanırken hizmet süresindeki 4 aylık artış göz önüne alınmalıdır. Yıllık izin hakkınız yokken, 4 ay hizmet süreniz uzadığı için 15-20 günlük (çalıştığınız yıla bağlı) yıllık izin hakkınada kavuşabilirsiniz. Kıdem ve ihbarlarınızın değeride 4 ay artacaktır. Tazminatlarınızı hesaplarken ücret içerisine yemek, yol, kira, sigorta poliçesi gibi giderlerde eklemelidir.

# İş Mahkemesi Davaları Ne Kadar Sürer, # İş Mahkemesi Davaları

Category: Ekonomi 

Tags: Faydali-Bilgiler