BHP
Bursa Haber

Gazete Oku

By: Bursa Haber | January 23, 2018

Kolay palamut lakerda nasıl yapılır tarifi, evde palamut lakerda nasıl saklanır ve lakerda nasıl yenir konularında sizlere tecrübelerimizi anlatacağız.

 
Lakerda Nasıl Yapılır
Lakerda Nasıl Yapılır
 

Lakerda Nedir

Lakerda nedir? 

Çiğ balığın tuzlanarak yenilecek hale gelmesine denir. Tuz, balığı pişirmektedir. Asıl lakerda torik veya palamut balığından yapılır.

Lakerda Nasıl Yapılır

Palamut lakerda evde nasıl yapılır? Kolay lakerda yapımını sizlere aktaracağız.

Palamut Lakerda Yapılışı

 • Torik veya Palamut buzda bekletilir. Gırtlak bölgesi kesilerek kanı akıtılır. Esasında, yakalanır yakalanmaz bu işlemin yapılması gerekir. Büyük balıklarda çok kan olmaktadır. Lakerda yapabilmeniz için bu kanın boşaltılması gerekir.
 • Balığın anüs çevresinden ufak bir çizik atın, balığın iç organları daha rahat boşaltılacaktır.
 • Fileto kesmeden önce, palamutun sırt kısmındaki ve alt kuyruğa yakın kısmındaki, dikenli sert bölgeler bıçakla kesilmelidir.
 • Balığın karnı bıçakla yarılır. Midesi ve bağırsakları çıkarılır.
 • Balık bıçakla, yüzgeç kısmından, aşağıya doğru, kemiğine kadar kesilir. Bıçak çarpraz tutularak kafa bölgesindeki etlerde alınır.
 • Kemiğe paralel şekilde kuyruğa doğru kesim yapılarak balığın yarısı için fileto çıkarma işlemi tamamlanır. Diğer yarısı içinde aynı işlem yapılır. Çıkan filetolar buzun üstüne konur. Buzun amacı balığın bozulmasını önlemektir.
 • Kafa, kuyruk ve kemik kısmı çöpe atılır veya çorba yapımında kullanılır. Lakerda yapımında kullanılmaz.
 • Filetolar resimde görüldüğü gibi dilimlenir.
 • Palamut parçaları bol suyla yıkanır.
 • Hafif salamura kıvamında, soğuk tuzlu su hazırlanır. Palamut parçalarını suyun içine koyup, kanının çıkması için 6 saat buzdolabında bekletilir. Tabiki balıklarla beraber, buz parçaları da atıyoruz.
 • İkinciye soğuk suya koyup, tekrar 2 saat dolapta bekletilir, kanın çıktığından emin olmalıyız.
 • Balık dilimlerinin suyunu döküp süzülmesini bekliyoruz. Peçete yardımıyla lakerda yapacağımız balık dilimlerini kuruluyoruz.
 • Dilimleri kalın tuza bandırıyoruz. Balığın alabildiği kadar tuz kullanıyoruz. Yani üzerine ekstradan tuz dökmeyin. Yapışan tuzlar yeterli olacaktır.
 • Kavanozun dibine limon, defne yaprağı ve 4 adet karabiber tanesi koyun. Üzerine dikine bir sıra balık dilimleri yerleştirin. Tekrar limon, defne yaprağı ve karabiber tanesi koyun, üzerine balıkları dikine yerleştirin. Bu şekilde kavanozu doldurup en üste yine limon ve defne yaprağı koyun.
 • Kavanozu kapatın ve 15 gün buzdolabında bekletin. 15 gün sonra balık suyunu salacaktır. Lakerdanız hazırdır.

Lakerda Nasıl Saklanır

Palamut lakerda evde nasıl saklanır konusu çoğu kişi tarafından merak edilmektedir. Bizde deniyerek öğrendik.

Buzdolabına koyduktan, 15 gün sonra balık kendi suyunu salacaktır. Kavanoz ağzına kadar su ile dolar. Konserve haline gelen kavanozu buzdolabında 1 yıl saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda yeriniz varsa ve hemen yemeyecekseniz, suyu döküp, dilimleri bir kutu içerisine koyup derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz.. 

Lakerda Salamura Nasıl Yapılır

Salamura suyu hazırlanıp turşu gibi de saklanabilir. Salamura suyu hazırlarken %25 oranında tuz yoğunluğu elde edilmelidir. Suyu karıştırsanız dahi suyun dibinde erimemiş tuz kalmalıdır. Deneyen kişiler 10 günde bir salamura suyunun değiştirilmesi gerektiğini söylemektedir.

Lakerda Nasıl Yenir

Lakerdaları çıkarıp derisini yüzün. İnce dilimler halinde kesin. Lakerda meze gibi sunulabilir. Fazla balığı zeytinyağı içerisinde buzdolabında 1 hafta tutabilirsiniz. Fakat, balığın üzeri, zeytin yağı ile tamamiyle örtülmelidir. Salatalarda ton balığı gibide lakerda sunumu yapılabilir. Fakat bunun için balığı suda bekletip, yumuşamasını sağlamalısınız. 

Tuzlu Balığın Tuzu Nasıl Çıkarılır

Balığı, elma sirkesi eklenmiş soğuk suda bekleterek tuzunu azaltabilirsiniz.

Lakerda Bozulur mu ?

Tarifimizde, kolay lakerda yapımı için lakerdayı fileto kesim halinde hazırladık. Çünkü takoz kesimde kemiğin içindeki ilikleri iyice temizlemelisiniz, temizleyemezseniz, kalan kan lakerdanın bozulmasına sebep olur. Bizim tarifimizde balığın kanı iyice temizlendiği için ve balığın kendi yağlı suyunda saklandığı için lakerda bozulmadı.

Lakerda Pişirilir mi ?

Lakerda tuz içerisinde pişmektedir.  Tekrar ateşte pişirmeye gerek yoktur. Lakerdanın özelliği budur. Çiğ balık yemeye alışmadıysanız, bu durum sizi biraz zorlayabilir. Sadece ton balığı yediğinizi düşünün. Lakerdayı çiğ sevmeyenler için Lakerda Palamut Nasıl Pişirilir tarifimizi okuyabilirsiniz.

Lakerda Faydaları

 • Palamutu derin dondurucuda 3 ay saklayabilirsiniz, fakat tuzlu lakerdayı 1 yıl saklayabilirsiniz. Palamut her yıl çok çıkmamaktadır, bu sayede her yıl palamut yiyebilirsiniz.
 • Palamut yağlı ve doyurucudur. Zayıf çocuklarınız palamut yiyerek kilo alabilir.
 • Gribe karşı vücut direcini artırır.
 • Omega yağı içerir.

Okumanızı Tavsiye Ettiklerimiz: Evde Çabuk Bembeyaz Mayonez Yapımı ve Evde Dondurma Yapımı. Gerçek dondurmanın lezzetini öğreneceksiniz.

# Palamut lakerda nasıl yapılır # Lakerda nasıl saklanır # Lakerda nasıl yenir # Palamut lakerda evde nasıl saklanır # Lakerda nedir 

Category: Yemek 

Tags: inovasyon