BHP
Bursa Haber

Gazete Oku

By: Bursa Haber | February 20, 2018

Yurdışında gezilecek yerler, ucuz gezilecek ülkeler sıralaması, avrupada gezilecek ülkeler sıralamasını sizlere tecrübemiz doğrultusunda video'larla aktaracağız. Videoları izleyerek şehirleri 2-3 dakikada gezmiş olacaksınız. Yurtdışına gitmenize bile gerek kalmayabilir. :)

yurtdışında gezilecek yerler
Yurtdışında Gezilecek Yerler

Avrupada Gezilecek Ülkeler Sıralaması

Yurtdışında gezilecek yerler arasında aşağıdaki sıralamayı öneririm sizlere.

  • Macaristan
  • Almanya
  • Avusturya
  • Polonya
  • Belçika

Avrupada Gezilecek Yerler

Almanya Münihte Nasıl Gezilir

Almanyanın güneyi oldukça gelişmiş durumdadır. Münih şehrini muhakkak görmenizi tavsiye ederiz. Özellikle ingiliz bahçesinde ve bira evlerinde simitle bira içmek mğkemmel ötesi zevkli. Derede sörf yapan gençlerin ilginç görüntüsü hoşunuza gidecektir. Steak house, et evlerinde, kalın büftek yemenizi öneririz. Etleri çok lezzetli. Şehrin metro ağı oldukça gelişmiş, diğer şehirlere de tam zamanında kalkan büyük bir tren garı var. Şehir içinde Viyenada olduğu gibi birçok Türkle karşılaşabilirsiniz. Hatta Türkçe konuşan, babası Türk, annesi Alman, sarı saçlı çocuklarla da karşılaşabilirsiniz. Aynı Türkle 3-4 kez karşılaştığımız oldu.


İngiliz bahçesi isimli kocaman şehir parkları mevcut. İngiliz bahçesinde Alman gençleri çimenlerde evden getirdiği yemekleri yiyerek baharı karşılıyorlar. Birbirlerine yan gözle bile bakmıyorlar. Hatta parkın ortasından geçen derede çıplak halde yüzenler bile var. Avrupanın en güvenlikli şehirlerinden biridir münih. Sarı saçlı, mavi gözlü, zayıf Alman bayanlar genelde Münihteler :). Ekim ayında diğer şehirlerden Münihe bira festivali için gençler geliyor. Bira evlerinde ambians çok güzel, herkes birbiriyle sohbet ediyor. Restaurantlar da sağlıklı beslemeyi destekleme adına ton balıklı salatalar, kızarmış patatese göre çok ucuz. Türkiye de AVM kültürü daha gelişmiş durumda. Otellerde ısıtma sistemlerini çalıştırmıyorlar, her gittiğim otelde elektrikli soba istedim. Eğlenmek için irish barada gidebilirsiniz.

Münihte Toplu Ulaşım

Şehri gezerken 15 günlük bilet alın çok ucuza geliyor. Münihte yaşayanlar bu biletin nasıl alınacağını bilmiyorlar. Bu bileti gazete bayi gibi yerlerden alabilirsiniz. 1 günlük - 2 günlük biletler oldukça pahallı. Bileti alırken tren haritasında çemberlere bakın, gideceğiniz istasyon hangi çemberin içinde kalıyorsa, çember numarasına göre bilet alacaksınız. Bileti atmayın sık sık kontrol oluyor. Siz en iyisi en kapsamlı billeti alın, rahat rahat gezin. Arada pek fiyat farkı yok. Şehrin dışında ucuz otel bulursanız tercih edin, metro sık sık sefer yapıyor.

Münih Şehri Videosu

Almanya Füssen Nasıl Gezilir

Münihin hemen altında yer alan füssen, alp sıra dağlarındaki küçük bir dağ kasabasıdır. Tarihi tek katlı renkli evleri çok hoş gözüküyor. Bu evlerin, el yapımı maketlerini satın alabilirsiniz. Birçok el yapımı çikolata satan dükkan var. Buradaki dükkanların bir çoğunu Türkler işletiyor. Alpsee isminde bir göl ve bir nehir var, suyun rengi inanılmaz. Göl üzerinde uygun fiyatlı deniz bisikletlerini kiralayabilirsiniz. Füssen'e indiğinizde kendinizi Alis harikalar diyarında zannedeceksiniz. Çeşmeden akan mükemmel lezzetli ve soğuk kaynak suyunu tatmalısınız. Yanınızda şişe götürün, suyu otelinize götürmenizi tavsiye ederim. Füssenden yokuş yukarı çıktığınızda bir şatoyla karşılaşıyorsunuz. Bu şatoyu muhakkak gezmelisiniz. Geziden sonra oradaki restaurantlar da yemek yiyebilirsiniz. Buradan münihe trenle gidiliyor. Trene binmeden önce pizza ve içkinizi alabilirsiniz. 2 yolcu için bile koca tren kalkıyor. Münihe gitmek için 4 kere tren değiştirdik, ilginçtir, her bir tren tam dakikasında istasyona geldi ve ayrıldı.

Avusturya Salzburg Nasıl Gezilir

Salzburg tam manasıyla kiliseler şehri. Sokaklar taştan yapılmış, her yerde kilise mevcut. Hatta tesadüfen kilisenin birinde, nikahın ortasında kaldık. En büyük müzesi yılda bir kere ücretsiz oluyor, oda bize denk geldi. Fiyatı normalde 30 euro civarında. Sanat eserlerinin olduğu ilginç bir sarayı gezebilirsiniz. Verdiğiniz paraya değecektir. veya aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Şehrin sokakları dar, şehir içinde araç yok, tepede 1 adet şato var. Şatonun içinde şovalye kıyafetli konu mankenleri var. Onun yerine, tepedeki parkı ücretsiz gezebilirsiniz. Park içinde sincaplarla karşılaşabilirsiniz. Yeme içme oldukça pahallı. Bir mağazada ücretsiz şeker dağıtıldığını gördüm ve şaşırdım. Otelinizde sağlam bir kahvaltı yaparsanız salzburgta yemek yemenize gerek kalmaz. Bir günden fazla zaman ayrılacak bir şehir değil. Birde, her yerde mozart çikolata satılıyor, aldım, pekte beğenmedim. Avusturyanın gofreti meşhur, fakat bizim Türk lezzetleri daha üstün.


Salzburgta sabah geçtiğim bir sokakta pazar kurulmuştu, 3 saat sonra geldiğimde pazar yoktu ve yerlerde en ufak çöp dahi yoktu. Hatta geldiğim sokağı tanıyamadığım için kaybolduğumu zannettim :) . Salzburgla, münih arasında düzenli tren seferi yapılıyor.

Avusturya Viyana Nasıl Gezilir

Viyana otobüs terminaline indiğimde çok şaşırdım. İnegöl otobüs terminali, viyanaya göre daha büyük ve modern. Şehir merkezinde tarihi birçok bina var. Sadece binaları dışarıdan görseniz ancak 1 günde tamamlarsınız. Şehir merkezinin dışında tek katlı evler var, tıpkı köy mahalleleri gibi. Şehirde birçok Türk yaşıyor ve restaurant işletiyor. Turizm ağırlıklı bir şehir. Günlük bilet alarak şehir merkezinde çember çizen hattı kullanıp bütün şehri gezebilirsiniz. Bisiklette tercih edilebilirsiniz. Marketlerdeki bisküvi, çikolata fiyatları arasındaki ayrımı yapamadım, ucuza daha güzel ürünler alabiliyorsunuz. Genelde gazlı su satıyorlar, kapak renginden normal su ve gazlı su arasındaki farkı anlayabilirsiniz. Budapeşte ile viyana arası düzenli otobüs seferleri yapılıyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek 1 dakikada şehri gezebilirsiniz.

Macaristan Budapeşte Nasıl Gezilir

Macaristan 4 gün zevkle gezdiğim bir şehir. Şehirde otobüsü kullanır kullanmaz, şunu tespit ettim, eskiden bursa şehir otobüsleri macaristan malıydı. O eski püskü otobüsler hala macaristanda kullanılıyor, bizim otobüslerimiz onlara göre çok çok modern. Macaristanda, marketler modern değil ve satılan ürün çeşitleride çok az, çoğunluğu polonyadan geliyor. Yinede, Macaristan diğer şehirlere göre daha ihtişamlı. Nehir kenarında kurulmuş ve binaların dış aydınlatması oldukça iyi yapılmış. Şehirde yeterli yer altı tren ağı mevcut. Şehirdeki binalar taştan yapılmış, yollar geniş, cadde ve binalar dümdüz ve aynı şerit halinde inşa edilmiş durumda. Evlerin tavanları 3-4 metre yüksekliğinde. Daha fazlada gezilebilecek bir şehir. Tarihi gül baba türbesi özellikle Türklerin gitmesi gerektiği yerlerden biri. Yerini biraz zor buldum, yeterli bilgilendirme tabelaları asılmamış durumdaydı. Üstü açık sıcak termal havuzlar mevcut, bay bayan aynı havuza giriyor, gece bu havuzlarda parti veriliyor. Bar ve disko kültürü çok gelişmiş durumda, perşembe, cuma ve cumartesi geceleri eğlence mükemmel. İnsanlar sırf bunun için yurtdışından buraya perşembe gelip pazar dönüyorlar. Gece yanınıza anlamsızca yanaşacak bayanlara dikkat edin, çete halinde geziyorlar. Dışarıda tanıştığınız, macar kızlarına güvenebilirsiniz. Gece nehirde de gemilerde eğlence ve parti yapılıyor. Nehrin ortasında adayı park haline getirmişler, gece 12'de bile insanlar, parkta koşu yapıyorlar ve bisiklet sürüyorlar.


Macaristan da edindiğim değişik izlenimler var.


Her yerde Türk dönerini, Macarlar satıyor. Tipleri Türklere çok benziyor. Macar salamı ve domuz eti satan büyük hanlar var. Hanlardaki, kokuya pek alışık olmadığımız söylenebilir. Kendi meyveli içki ve biralarını yapıp satan ufak birahaneler var ve müdavimleri mevcut. Türkiyedeki gibi bolbol meyve, sebze ve baharat satışı var. Türkiyeyi size aratmayacaktır. Marketlerde satıcılar ingilizce bilmiyor. Şehirde Türk yok, tek tük. Değişik mutfak lezzetleri mevcut, gülaş çorbası gibi. 


Bilet makinalarından bilet alırken, bilet alamaz ve paranızı makinaya kaptırırsanız, makinanın altındaki para çıkışına bakın. Makinanın para çıkış yerinde sakız varsa paranız çıkmayacaktır, sakızı çekip paranızı alabilirsiniz. Macaristanda bu tarz dilenci görünümlü sahtekarlar var. Polise şikayet etsenizde birşey yapmıyor. Hava alanındaki döviz büroları da çok yüksek fiyatlarla para değiştiriyor. Otobüs bilet parası kadar para bozdurup, gerisini şehir merkezindeki bürolardan bozabilirsiniz.

Aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Polonya Bratislava Nasıl Gezilir

Polonyanın başkenti bratislavada hükümet binaları mevcut. Yine şehirde Türk döneri satan dükkanlarla karşılaşıyorsunuz, ama çalışanlar Türk değiller. Türk döneri tabelası olan dükkanlara girip konuşmak istediğimde hiçbirinin Türkçe konuşmaması garibime gitmişti. Bu şehri gezmek için 1 gün yeterli, şehir merkezindeki tarihi sokaklar, evler ve heykeller ilgi çekici. Turistik bir şehir, ilginçtir Japonyadan bile çok sayıda ziyaretçi geliyor. Bizim Türkiyede daha güzel gezilecek yerler olmasına rağmen maalesef marka olamamışız. Viyana ile Bratislava arasında tren seferleri var. Ama dikkat edin az yolcu olduğu zaman tren iptal ediliyor ve bir sonraki trene ancak binebiliyorsunuz. 2 saatlik rötar sonucu neredeyse uçağımı kaçırıyordum.  Aşağıdaki videoyu izleyerek bratislava'yı 1 dakikada gezebilirsiniz.

Belçika Brüksel Nasıl Gezilir

Brükselde dikkat ettiğim en ilginç konu, insanlar soğuklar ve siz yardım istesenizde sizinle ingilizce konuşmuyorlar. Türk mahallesini ziyaret edebilirsiniz, Türk otelleri ve restaurantları şehirde mevcut. Şehrin havasından mıdır nedir, Türklerde çok memnun ve güler yüzlü değiller. Yazın giderseniz gece saat 23.00 olsada hava kararmadığı için siz gezmeye devam ediyorsunuz, arada saate bakmakta fayda var. Sokakta pek insan olmuyor. Hatta telefon kulübesinde unuttuğum dosyamı, 1 saat sonra gittiğimde aynı yerde buldum. Şehirde birçok kilise var, girdiğim bir kilisede hükümeti açlık greviyle 60 gündür protesto eden kalabalık bir insan gurubuyla karşılaştım. Şans eseri grubun ortasında kaldım. Eylemcilere sordum, "Türkiye de benzer eylemler yapılsa tüm Avrupa duyar, bizim niye sizden haberimiz yok ?" . Daha sonra anladımki eylemciler, ülkeden sınır dışı edilmek istemeyen ve geçici çalışma izni almak isteyen, kürt gruplarmış. Hatta belçikada kalabilmek için Türkiye de işkence gördüklerini iddia ediyorlardı. Gece 24.00'da brüksel de başıma gelen enteresan bir olaydı.


Şehirde güzel et yapan restaurantlar var. Gece şehrin merkezindeki meydan, turistlerle ve bayraklarla bağıran gençlerle dolup taşıyor. Özellikle avrupa maçlarının olduğu günler taraftarlar burada toplanıyor. Belçikadan ayrılırken, en az 5 kg çikolata alın, Dünyada yediğim en güzel çikolatalar burada. Alkollü çikolatalarda mevcut. Hayatımda ilk defa waffle'ı bu ülkede yedim, Türkiye ye daha sonra waffle gelmiştir. Yine şehrin tren ağı mükkemmel, haftalık bilet almanızı öneririz. 3 günden sonra memleketinizi özleyeceğiniz bir şehirdir Brüksel.

Yurtdışında Gezilecek Ucuz Yerler

Seyahatlerde en pahallı tutan bütçe uçak biletidir. Macaristan ucuz uçak bileti bulabileceğiniz ülkelerden biridir. Macaristanı gezdikten sonra diğer avrupa ülkelerine ucuz bilet bularak macaristan üzerinden uçabilirsiniz veya otobüsle seyahat edebilirsiniz. Avrupa otobüs ağı oldukça gelişmiş durumdadır.

# Yurtdışında gezilecek yerler

Category: Turizm 

Tags: YURTDISI